İstanbul’un Instagramlık Yerleri

Evet artık fotoğraf çekmek için profesyonel fotoğraf makınamızın olmasına gerek kalmadı. Elimizdeki yeni teknoloji telefonlarla bu hevesimizi biraz olsun yatıştırabiliyoruz. Tabi ki profesyonellerin işlerine karışmak gibi olmasın ama biz de kendimize göre güzel fotoğraflar çekebiliriz bence. Bunu bir de güzel İstanbul’un turistik cazibeleriyle birleştirdiğimizde ortaya muazzam görüntüler çıkıyor.

İşte size öneriler;

1- Galata Kulesi

img_0467

Yılın hangi mevsimi giderseniz gidin çok güzel fotoğraflar yakalayacaksınız. Çıkın Konak Cafe’nin terasına başlayın fotoğraflamaya.

2- Karaköy
karakoy

Aslında bana hep tenha ve arka sokakları biraz tehlikeli gelmiştir. Son yıllarda popülerleşmesiyle ve açılan nezih cafe-restorantlarıyla bu algımı değiştirdi. Tarihi ve kültürüyle de geziseverlere yeni bir destinasyon oluşturuyor. Grafitileri ve sahil boyu dükkanlarıyla oldukça renkli. Özellikle melek kanatlarıyla olan grafiti bu aralar çok populer.

3- Eminönü

balık ekmek

Balıkçı tekneleri, Mısır Çarşısı, şu an tadilatta olan Eminönü camisi, kuşları her zaman cıvıl cıvıl görüntüler verip içinizi ısıtır. Mısır çarşısının baharat kokusunu fotoğraflara yansıtamasanız da çok güzel arşivleriniz olacağına eminim.

4- Beyoğlu -İstiklal Caddesi

tramvay_132961_6b045

Caddenin başına gelip karınca gibi görünen kalabalığın fotoğrafını çekmeyen yoktur. Nostaljik tramvay da önünüzden geçiyorsa iki kere daha basın tuşa 🙂

5- Fener – Balat

IMG_0012

Hemen hemen her diziye açık hava müzesi gibi ev sahipliği yapmıştır. Küçük dar sokakları, renkli evleri, merdivenli yokuşu en çok fotoğraf çekilen yerler arasındadır.

6- Kuzguncuk

kuzguncul

Anadolu yakasının mahalle kültürünü ve dokusunu hala koruyan bir semt. Sanki kendinizi Ege’de bir köy kasabasında gibi hissediyorsunuz. Bostan’ı, ufak tefek renkli evleri ile evlenen çiftlerin dış mekan çekimlerine de ev sahipliği yapıyor.

7- Kız Kulesi

kızkulesi

Salacak’tan salınır Kız Kulesi’nin fotoğrafını çekerek sahil boyu yürürsünüz. Çünkü kız kulesi en güzel ve en yakın bu sahilden görünür.

8- Kadıköy- Bahariye

bahariye-caddesi-kadikoy

Kadıköy İskelesinden kendinizi kalabalığın arasına bırakın sizi Bahariye caddesine kadar çıkaracak. Bol fotoğraf çekmeli bir yol olacak.

9- Moda

moda

Benim en sevdiğim yer. Denizin iyot kokusuyla birlikte fotoğraf çekerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Hatta Moda Teras’ta oturup bir bankta kahvenizi yudumlayıp biraz tembellik bile yapabilirsiniz.

10- Sultanahmet Camii
sultanahmet_meydanı-4

Sultanahmet Camii’de önündeki banklarda oturup yine selfie çektiğinizde caminin bütün panoramik görüntüsünü ekrana almış olursunuz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir önemli husus fotoğrafa arkadan dahil olan meraklı amcalar. Meydanı Ayasofya

11- Ayasofya

hagia-sophia-istanbul-photo-ME-Jones

Bir çok dine ev sahipliği yapmış Ayasofya’nın girişinde her zaman uzun kuyruklar görürsünüz ama buna değer. İkinci kata çıkıp Allah ve Muhammed yazılı arapça panoları arkanıza alıp selfie yapabilirsiniz.

12- Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan-Sarnici-Resimleri-1

Akustiği çok iyi olmasından sebep bir çok konsere ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca fotoğraf için de farklı bir havası var bence çok fantastik.

13- Atatürk Arboretumu

ataturk-arboretumu-istanbul

Yılın her mevsimi dış mekan çekimine gelen çiftleri görebilirsiniz. Genel olarak fotoğraflarınız için çok güzel flora ve faunaya sahip

14- Mihrabat Korusu- Ihlamur Kasrı

mihrabat

içerisindeki küçük köşkler ve göletlerle kendinizi Eski İstanbul’daymış gibi hissediyorsunuz. Fotoğraflarınıza nostalji katmak istiyorsanız bence sarayları es geçmeyin derim.

15- Emirgan

emirgan_korusu_nerede_nasil_gidilir_kahvalti_lale-1

Özellikle ben lale festivali zamanında gitmeyi çok seviyorum. Her yer rengarek öis kokulu çiçeklerle fotoraf çekilmek inanılmaz.

16-Otağtepe Parkı

otağtepe 2

İstanbul boğazını ve muhteşem köprü manzarasını buradan izlemenizi ve fotoğraflamanızı tavsiye ederim. Bir de akşam ışıkları ile İstanbul bir başka güzel oluyor.

17- Büyükada

aya yorgı tepesi

Faytonları, atları, köşkleri, sıra sıra dükkanları ile kendinizi tatilde gibi hissedeceğiniz, her yerde en az 10 dk fotoğraf çekmenin garanti olduğu yerdesiniz. Aya Yorgi Kilisesine çıkan o meşakatli yolun sonunda kahvenizi içebileceğiniz kütük evden bir çay bahçesi var, bu manzaraya değer. Mükemmel kareler yakalayacaksınız.

18- Cihangir ve Kedileri

çukurcuma

İstanbul’un en ünlü turşucusunun da bulunduğu semt. Münir Özkul ve Adile Naşit’in ‘Turşunun iyisi sirke ile mi olur, limon ile mi olur?’ polemiklerinin havada uçuştuğu yer. Üstelik cafeleri ve kedileriyle de ünlüdür. Hiç bir şey çekemezseniz bile bir kedili fotoğrafınız olsun.

19- Ortaköy

ortakoy-camii-nerede

Ortaköy sahili ve yanında bulunan camisi ile fotoğraf çekilmeyen yoktur herhalde. Bir de kumpircileri var tabi.

20. Çengelköy -Beykoz

Beykoz-e1397398781545

 

cengelkoy-turrehberin-e1475312273157

Her köşesinden huzur fışkırıyor buraların. Fotoğraf çekip doyasına denizi izleyebileceğiniz yerlerden sadece bir kaçıydı bunlar. Yemyeşil hala doğayla iç içe kalabilmiş semtlerimiz var, fotoğraf çekmek bir yana, insan huzur bulmak için bile gitmek istiyor buralara.

Yeni yerler keşfederken edinilen tecrübe, hiç bir okulda öğretilmemiştir.

%d blogcu bunu beğendi: