BUDAPEŞTE

1
Buda mı Peşte Ya Da Bu da Mı Peşte

Tabi ki size böyle soğuk espriler yaparak başlamak istemezdim. Fakat Budapeşte’nin olayı bu. Samimi bizler gibi bir havası var. Fransız gibi burnu havada değil ya da Hollandalılar gibi vurdumduymaz değil. Türkiş gibi 🙂 İstediğiniz gibi doğal olabiliyorsunuz bu şehirde.

Şehri ortadan ikiye bölen Tuna Nehri’nden kaynaklı; Buda ve Peşte olarak ikiye ayrılıyor bu şehir. Macaristan’ın başkenti ve Orta Avrupa’nın en büyük şehridir. Macar halkının da %20’si burada yaşıyor.

Genel Bilgiler:

Özellikle kış aylarında oldukça kalabalık olan ülkenin başkenti Budapeşte. Tipik Orta Çağ kentlerine sahip Macaristan’ın komşuları arasında Romanya, Ukrayna ve Avusturya yer alıyor. Ülkenin kuzeyine; kışları soğuk, yazları yağmurlu geçen Kuzey Avrupa İklimi hakim. Güneyinde ise Akdeniz İklimi’nin etkisi ile hava daha yumuşak oluyor.

Geldik bari biraz gezelim derseniz listenizde olması gereken yerler;

Parlamento Binası
Avrupa’nın en eski yönetim binalarından olan Macaristan Parlamento Binası, Tuna Nehri’nin kıyısında Lajos Kossuth Meydanı’na inşa edilmiş gösterişli ve göz alıcı bir yapıdır. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük üçüncü parlamento binası olan yapı 268 metre yüksekliğe ve 123 metre genişliğe sahiptir. 27’den fazla çıkışı ve 600’den fazla oda ve ofisi bulunan yapının bir girişi meydanda bulunurken ön cephesi Tuna Nehri ile Gellert Tepesi ve Kalesi’nin muhteşem manzarasına sahiptir. Bina, şehrin popüler merkezlerine de oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

Kahramanlar Meydanı
Budapeşte’nin en önemli tarihi eserlerinden olan ve UNESCO tarafından da Dünya Mirası kapsamında koruma altına alınan Kahramanlar Meydanı (Hősök Tere) şehrin en ünlü caddesi Andrassy’nin sonunda yer almaktadır. 1896 yılında inşa edilen meydan ve anıt heykeller Macar Uygarlığı’nın 1000. Yıldönümünü temsil etmektedir. Meydan, iki yarım çember şeklindeki sütun kemer ve bir uzun sütundan oluşmaktadır. Ortadaki 36 metrelik sütun üzerinde Roma-Katolik inancına göre baş melek olan Gabriel’in simgesel heykeli bulunmaktadır. Yarım çember sütunlar üzerinde de ünlü Macar kabile liderlerini temsil eden heykeller vardır.

duvar-resimleri-budapeste-kahramanlar-meydani
Chain Köprüsü
Budapeşte’nin iki yakasını birleştiren ve şehirdeki yedi köprüden en eskisi olan Chain Köprüsü, özellikle geceleri ışıklandırılmış haliyle göz kamaştırır. Macarların Lánchíd ismini verdiği köprü sadece yaya trafiğine tahsis edilmiş olup Tuna Nehri’nin romantik manzarasını izlemek ya da şehrin panoramik fotoğraflarını çekmek için idealdir. İkinci Dünya Savaşı’nda zarar gördükten sonra aslına uygun olarak yeniden inşa edilen köprünün iki yakasındaki aslan heykelleri, orijinallerini aratmayacak kadar kusursuz yontulmuştur.

Memento Park
Macaristan’ın 1949-1989 yılları arasında geçirdiği Komünist döneme ait anıtların ve dev heykellerin yer aldığı Momento Park, şehrin Buda kısmında bulunan bir açık hava müzesidir. Müze içerisinde tarihte bir yolculuk yapıp, müzedeki mağazalardan Sovyet Dönemi’ne ait ürünler satın alabilirsiniz. Bunun yanında müze sinemasında döneme ait belgeseller, filmler ve propaganda videolarını izleyebilirsiniz.

Budapeşte Opera Evi
1884 yılında açılan Budapeşte Opera Evi, Kral Franz Joseph döneminin en görkemli eserlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Neo-Rönesans mimarisine uygun olarak inşa edilmiş opera binası, şehrin ünlü Andrassy Bulvarı’nda yer almaktadır. Operanın dış cephesi Grek Godesses akımına ait heykellerle süslenmiş olup dış cephedeki sadeliğe zıt olarak görkem iç dekorasyona aktarılmıştır. Zarafet ve ihtişamı yansıtan iç kısımlarda mermer kaplı merdivenler ve Macar ressamlar tarafından yapılmış duvar freskoları bulunmaktadır. İnşası dokuz yılda tamamlanan opera binası döneminin en modern ve büyük yapılarından biridir.

Gellert Kaplıcaları
Şehrin en güzel manzarasını izleyebileceğiniz Gellert Tepesi’ndeki Hotel Gellert’e bağlı olarak hizmet veren kaplıcalar, 18. Yüzyıl’ın başında Art Nouveau tarzında inşa edilmiş harika bir komplekstir. Kurulduğu yıllarda dönemin en iyi tedavi merkezlerinden biri olan Gellert Kaplıcaları aynı zamanda mimarî olarak da göz dolduran iç ve dış dekorasyona sahiptir. Stresten arınmak ve kendinizi yenilemek için gidebileceğiniz kaplıcalar aynı zamanda estetik duygunuza da hitap edecektir.

Szechenyi-Thermal-Bath

Balıkçı Kalesi
Balıkçı Kalesi, 1895-1902 yılları arasında Neo-gotik tarzda ve savunma amaçlı inşa edilmiş bir yapıdır. İsminin Balıkçı Kalesi olmasının nedeni ise Ortaçağ’da kale savunmalarının balıkçı loncaları tarafından yapılmasıdır. Mimar Frigyos Schulek tarafından planı hazırlanan kale içerisinde Matthias Kilisesi’nin yanı sıra Macar topraklarını fetheden yedi kabile liderini temsilen yapılmış kuleler ve ilk kral Aziz Stephen’i at üzerinde tasvir eden bir heykeli bulunmaktadır.

Buda Kalesi
13. Yüzyıl’da Moğol istilasından korunmak amacıyla yapılmış olan Buda Kalesi, bugün içerisinde Kraliyet Sarayı, Milli Kütüphane, Tarih Müzesi ve Ulusal Galeri’nin de bulunduğu bir kültür ve sanat kompleksidir. İkinci Dünya Savaşı sırasında gördüğü zararlardan dolayı sürekli olarak yenilenen kale binaları son halini ancak 19. Yüzyıl’da alabilmiştir. Kaleye ulaşım, 95 metre uzunluğundaki bir finüküler tarafından sağlanmakta olup kale içerisinde Kral Matthias tarafından yaptırılmış bir kilise de bulunmaktadır. Kale ve içerisindeki birimlerin birçoğu 1987 yılından beri UNESCO tarafından koruma altındadır.

Szent István Bazilikası (Aziz Stephen Bazilikası)
Budapeşte’deki en büyük, Macaristan’daki ise en büyük ikinci dini yapı olan Aziz Stephen Bazilikası, 19. Yüzyıl’ın ortalarında inşa edilmeye başlanmıştır. İlk başta mimar Jozsef Hild tarafından klasik tarzda tasarlanan katedral, daha sonra mimar Milkos Ybl’nin Neo-Rönesans tarzındaki eklemeleri ile kendine has mimarisine kavuşmuştur. İnşasında 50 çeşit mermerin kullanıldığı Aziz Stephen Bazilikası’nın yapıöı ancak 1905 yılında tamamlanabilmiştir. Bazilika içerisinde bulunan asansörlerle yapının sol kulesine çıkarak şehri izleyebilirsiniz.

Yazarın Tavsiyesi;

  • Tuna Nehri’nde tekne turuna katılın.
  • Sentendre Kasabası’nda alışveriş keyfini yaşayın.
  • Cigan Müziği eşliğinde akşam yemeği yiyin.
  • Varhegy Tepesi’nin eşsiz manzarasını seyredin.
  • Magyar Barok Haza Şarapevi’nin ürünlerini tadın.
  • Varosliget Parkı’nda akşam yürüyüşü yapın.
  • Matyas Mağarası’nda tırmanma deneyimi yaşayın.
  • Margitsziget Adası’nın yemyeşil doğasını keşfedin.
  • Macar Gulajı’nı tadın.
  • Vaci Utca Caddesi’ni ziyaret edin.

Ne Zaman Gidilir?

Mümkünse kışın gitmeyen malum karasal iklim Avrupa çok soğuk oluyor. Ben ne zaman gitsem dönüşte hasta oluyorum. Zaten Budapeşte’te gittiğim gün hasta olduğum için burayı hep soğuk memleket olarak hatırlıyorum..

Budapeşte, Karpatlar’ın kendisine yarattığı özel iklim sayesinde dört mevsimi de dengeli biçimde yaşama şansına sahiptir. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde ılıman hava, şehri gezmek için oldukça uygun bir ortam yaratır. Yaz ayları sıcak hava zaman zaman bunaltıcı olmakla birlikte, düzenlenen çok sayıda festival ve etkinlik, bu mevsimi şehrin en çok ziyaret edilen dönemi haline getirir. Şehrin karla buluştuğu kış ayları, oldukça sakin olmakla birlikte, gezginlere eşsiz manzaralar yakalama fırsatı sunar. Siz yine de kışın kalın kıyafetlerle gezin 🙂

Budapeşte’de Eğlence ve Gece Hayatı; 

Budapeşte gece hayatı, şehrin gündüzlerini aratmayacak kadar renklidir. Her Avrupa şehrinde bulabileceğiniz tarzdaki bar, disko ve gece kulüplerinin yanında, farklı konseptlere göre düzenlenmiş eğlence mekânları görmeye değerdir. Şehrin Yahudi Mahallesi’nde bulunan terk edilmiş binalara kurulmuş virane görünümlü barlar, bunların popüler bir örneğini oluşturur.  İster bir gece kulübünde gönlünüzce dans etmeyi seçin, ister şehir operalarındaki başarılı gösterilerden birini izleyin; gece sabaha kavuşurken yapmanız gereken, Tuna Nehri kıyısından, bir sanat eseri gibi ışıklandırılmış şehri izlemektir.

P1 Budapest
2010-11 yılı boyunca ülkenin en iyi gece kulübü ödülünü alan P1 Budapest, sadece Macaristan’da değil Avrupa’nın genelinde adını duyurmuş erotik şovların yapıldığı bir gece kulübüdür.
Adres: 1054 Budapest, Podmaniczky Frigyes 2/b
Tel: 00 36 20 269 8351

Mix Club
Dünya standartlarında hizmeti ve müziğiyle çok yönlü, şık bir gece kulübü olan Mix Club’ın dekorasyonu Las Vegas ya da Miami havasını yansıtmaktadır. Gelişmiş ses sistemi, hafta sonları DJ’lerin özel programları ve ışık gösterileri, mekânın ilgi çekici detaylardandır.
Adres: 1062 Budapest Teréz krt 55-57
Tel: 36 1 302 01 36

Irish Cat Pub
Budapeşte’de dans edebileceğiniz ve lezzetli İrlanda biraları içebileceğiniz Irish Cat’in, haftanın belirli günlerinde düzenlenen özel partilerinde doyasıya eğlenebilirsiniz.  Çarşamba günlerinin 80’ler ve 90’lar temalı etkinlikleri, cuma günlerinin Funky- R’n’B partileri Irish Cat’in en bilinen etkinliklerindendir.
Adres: 1053 Budapest, Múzeum krt. 41
Tel: 00 36 1 266 40 85

Szimpla
VI. Liszt Ferenc tér Bölgesi’nin en popüler mekânlarından olan Szimpla, salı ve perşembe günleri yerel grupların canlı performanslarıyla eğlenceli ve unutulmaz bir Macar gecesi yaşamak için idealdir. Salaş ve eski bir fabrika görüntüsünü andıran binasının yüksek ve havadar tavanı size açık havada dans ediyormuşsunuz hissi yaşatacaktır.
Adres: 1075 Budapest, Kazinczy utca 14
Tel:+36 1 300 4010

Kalamajka Táncház
Özellikle cumartesileri düzenlenen yerel müzik geceleri ile daha eğlenceli bir hal alan Kalamajka Táncház, otuz yılı aşkın süredir Budapeşte’nin en gece hayatına hizmet eden mekânlardandır. Inner Town’da bulunan mekân sayesinde yerel kültürü daha yakından tanıma fırsatı bulacaksınız.
Adres: V Arany Janos utca 10 Inner Town Aranytíz Cultural Centre
Tel: 1 354 3400

Jazz Garden Music Club
Yerel vokallerin sahne aldığı kulüpte Latin, caz ve blues ezgilerini içeren canlı müzikleri dinleyebilirsiniz. Havadar bahçesi ve sofistike dekoru ile çok hoşunuza gidecek bu mekânda programlar genellikle 21.30’da başlar ve gece 00.30’a değin temposundan hiçbir şey kaybetmeden devam eder.
Adres: V Veres Pálné utca 44/a
Tel: 1 266 73 64

Kış Festivalleri

Yeni Yıl Kutlamaları
Geleneksel olarak Duna Palota’da birçok sanatçının konser verdiği etkinliklerin yanında şehrin çeşitli meydanlarında Noel çadırları da kurulmaktadır.

Uluslararası Sirk Festivali
1996 yılından beri düzenlenen festival, her yıl Ocak ayının sonlarına doğru ülkede en büyük sirk gösterilerinin yapılmasıyla gerçekleştirilmektedir.

Opera Balosu
Her yıl Şubat ayının üçüncü haftası düzenlenen bu saygın festival, Macaristan Devlet Operası’nda düzenlenmektedir. Gösterileri izlemek isteyenlerin biletlerini önceden temin etmelerinde fayda vardır.

Bahar Festivalleri

Budapeşte Bahar Festivali
Budapeşte’nin en bilinen klasik müzik festivali olan bu etkinlikte, konserlerin yanında tiyatro gösterileri de sahneye koyulmaktadır. Her yüz ziyaretçiden otuzunu turist katılımcıların oluşturduğu festivalin bilet fiyatları ortalamanın üstünde olsa da ilgi çok büyüktür. Mart sonunda başlayan etkinlik Nisan ortalarına kadar devam etmektedir.

Budapeşte Fringe Festivali
Bahar festivalinin diğer bir alternatifi diyebileceğimiz bu festival üç gün boyunca Millenium Park’ta gerçekleştirilmektedir. Bahar festivaline ek olarak yerel ve modern birçok dans gösterisini de izleyebilirsiniz.

Yaz Festivalleri

Danube Folklor Karnavalı
Vörösmarty ve Margaret Adaları’nda on gün boyunca süren karnaval her yıl haziran ayı içerisinde düzenlenmektedir. Karnaval dâhilinde modern ve folklorik danslar, konserler ve tiyatro gösterileri izleyebilirsiniz.

Bridge (Köprü) Festivali
Her yıl 21 Haziran gününde Chain Köprüsü ve civarındaki parklarda konserler, dans ve tiyatro gösterileri ile yaza hoş geldin demek için kutlanan bir günlük bir etkinliktir.

Müze Gecesi
Sadece Budapeşte’de 80, tüm ülkede ise 200’den fazla müzenin bulunduğu ve adeta bir müze cenneti olan Macaristan’da her yıl takvim 19 Haziran’ı gösterdiğinde ülkedeki tüm müzeler saat 18.00’den sabah 05.00’e kadar kapılarını ziyaretçilerine açmaktadır.

Sziget Müzik Festivali
Her yıl Ağustos ayının ortasında bir tarihte düzenlenen Sziget Müzik Festivali, Hajógyári Adası’nda düzenlenmektedir. Ülkenin en popüler müzik festivali olduğu gibi Avrupa’nın genelinde de popülaritesi yüksek bir etkinliktir.

Yahudi Yaz Festivali
Ağustos ayının sonunda düzenlenen festivalin amacı şehirdeki Yahudi Cemaatleri’nin kültür ve sanatlarını hem canlı tutmak hem de tanıtmaktır. Festival boyunca Yahudi dans, müzik, el işi ve gastronomik lezzetleri çeşitli etkinlikler dâhilinde sunulmaktadır.

Sonbahar Etkinlikleri

Uluslararası Şarap Festivali
Budapeşte’nin en popüler etkinliklerinden biri olan Şarap Festivali dâhilinde birçok yerel şarap üreticisi hem yeni ürünlerini hem de yıllanmış şaraplarını gün yüzüne çıkartmaktadırlar. Etkinlik, Castle bölgesinde, eylül ayının sonuna doğru düzenlenmektedir.

Budapeşte Sonbahar Festivali
Folk, caz ve rock müziğe pop ve operanın da eklemlendiği müzik festivali, St. Stephen Bazilikası ve Opera Evi gibi şehrin en gözde mekânlarında gerçekleşmektedir. Etkinlik her yıl ekim sonu-kasım başı gibi düzenlenmektedir.

Keşifle kalın

Yeni yerler keşfederken edinilen tecrübe, hiç bir okulda öğretilmemiştir.

%d blogcu bunu beğendi: