36 Saatte Ankara’da Neler Yapılır?

Anıtkabir

IMG_2065

Hızlı tren biletlerimizi alıp 4 saatte Ankara’ya varışımızın ardından hemen Anıtkabir’e gittik. Anıtkabir’e girerken geniş bir aramadan geçerek önce aslanlı yoldan sonrasında kabrin olduğu alana ulaşıyorsunuz. Aslanlı yolda şöyle bir gizem var. Aslanlı yolun taşları Ata’nın huzuruna çıkanların ‘başının  önüne eğik ‘olması için 5 cm’lik çim boşluk bırakılarak döşenmiş. Böylece Atamızın huzuruna başınız önünüzde gidiyorsunuz. Sağlı sollu kedi gibi oturmuş aslanlar da aslında barışseverliği simgeliyor.

 

 

Nöbet değişim saatine denk geldiğimiz için şanslıydık özel eğitim almış askerler selamlarını vererek yerlerine geçti, tüylerimizi diken diken ederek. Sonunda hep o televizyonlarda gördüğümüz, her 10 Kasım, 19 Mayıs , 23 Nisan, 30 Ağustos ve her diğer milli günlerde gördüğümüz büyük sütunların arasından geçerek Atatürk’ün mozalesinin yanına ulaştık. Dualarımızı edip müzeye geçtik. Müzede Atatürk’ün hayattayken okuduğu kitapları görüpte kendini ezik hissetmeyen Türk yoktur herhalde 🙂  Her milletin siyasetini, dinini, hukukunu, edebiyatını, kültürünü ayrı ayrı araştırıp okumuş. 5 oda dolusu tavana kadar kütüphane hayal edin. İşte öyle Atatürk’ü anlayabiliriz bence.

Ekran Alıntısı

Gözlerim dolu dolu geziyorum her yeri. Zaten bütün fotoğraflarda ağlamaktan suratsız çıkmışım. Atatürk’ün Cumhuriyet öncesi ve sonrası savaşlarının anlatıldığı bir müzeye geçip, hediyelik eşya bölümüne de uğrayıp çıkabilirsiniz. Biz müzenin tamamını gezmedik, her yazıyı her detayı okuyamadık. Ama Anıtkabir’in tamamını gezmek için 1 gününüzü ayırmanız gerekiyor.

Biliyorsunuz ki Anıt mezarlar, türbeler ve bunun gibi yerlerde kişilerin gerçek mezarları olmuyor, inancımıza göre toprağa gömülüyorlar. Atamız da Anıtkabir’in girişindeki mozalenin tam altına denk gelecek şekilde bir odanın içinde gerçek mezarı vardır.

Mezarının etrafında Türkiye’nin her ilinden ve Selanik’ten getirilmiş vatan toprağı ile etrafını süslüyorlar. Mezar odasının kapısında Atamızın silüeti, silütinin hizasındaki camdan da Ankara Kalesini görüyorsunuz.

Yoğun duygular içerisinde Anıtkabir’e gelmenin mutlu hüznünü yaşıyorum ve uzun bir süre bu ruh halinden çıkamıyorum…

IMG_2127
Atatürk’ün mezarı önünde.Gözyaşım gözlerimin ucunda dokunsalar ağlayacağım.

Kızılay Meydanı

Kızılay Meydanı, Ankara’da hem eğlence hem de alışveriş imkanına sahip geniş bir cadde. Adını 1929 yılında inşa ettirilen Kızılay Merkez binasından alıyor. Çevresinde gezilecek yerler;

  • Güvenpark
  • Kızılay Alışveriş Merkezi
  • Sakarya Caddesi
  • Karanfil Caddesi
  • Yüksel Sokak

 

Mogan Gölü – Gölbaşı

Mogan Gölü halk arasında Gölbaşı olarakta bilinir. Merkeze yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Ulaşım sizi korkutmasın zaten Ankara’nın baştan başa her yeri yarım saat mesafede.

Burası yaklaşık 150-160 kuş türünün doğal yaşam alanı olması ile ünlüdür. Temiz havası, uzun yürüyüş parkuru, yeşilliği ile parkın içine yapılanmış bir parktır.

IMG_2343

Mogan’da Neler Yapılır?

Alan o kadar büyük ki gününüzün çoğunu burada geçirebilirsiniz. Koşu , yürüyüş parkurları, çocuklar için oyun alanları ve lunapark, 3 tenis kortu, 2 mini futbol sahası, kay kay, bisiklet kiralama alanları, tenis- golf kortları mevcut. Ayrıca gece özel ışıklandırmaları da var.
IMG_2254

Mogan’da Yeme – İçme

Gölün üzerine kurulmuş ahşap iskeleli cafeler var, hepsi çok şirin. Burada kahvaltı ya da balık-köfte- tavuk gibi ana yemekler de yiyebilirsiniz. Eminim ki gün batımı da çok güzel olur burada.

IMG_2330

Mogan Gölü Efsanesi

Mogan Gölü’nü ziyaret ettiğinizde çevrenizdekilerden buraya özgü bir efsane olduğunu da mutlaka duyacaksınızdır. Bu efsane, Mogan gölünün oluşumu ile ilgili: Bir zamanlar bu bölgede bir köyde yaşayan Monza ve Ganey adında iki genç vardır. Bu gençler birbirlerine aşık olurlar. Fakat gençlerin aileleri bu aşka karşı çıkarlar. Bu yüzden de iki genç, evlerinden kaçarlar ve birbirlerinden haberleri olmadan, iki ayrı tepeye tırmanırlar. Bu tepelerin üzerinde, yaklaşık 10 yıl boyunca hiç durmadan ağlarlar. Gözyaşları, bu iki tepeden inip, şimdiki gölün yatağına birikir ve Mogan Gölü’nü oluşturur. Monza ve Ganey’in göz pınarları kurur ve sonra ikisi de kör olurlar. Mogan ismi, Monza ve Ganey isimlerinin birleşmesinden meydana gelir.

Mogan Gölü Giriş Ücreti

Ankara’nın şöyle bir güzelliği var. Tüm otoparklar 24 saat 1 TL. Bu yüzden 6 TL olan park girişi de kısa süre önce 1 TL oldu. Ücretler Mart 2018 tarihinden itibaran bu şekilde.

 

Altınköy Açık Hava Müzesi’ne Gidin

IMG_2345

Burası gerçek bir köy. Camisi, köprüsü, okulu, köy kahvesi, köy meydanı, fırını, köy çeşmesi, ahırı, horuzları, ceylanları, tavukları, traktörleri yani bir köyde olması gereken ne varsa hepsi var.

Ankara’da şehrin göbeğinde 1950’li yılların Anadolu’daki köy hayatını ziyaretçilerine yaşatabilmek için hayata geçirilmiş bir proje. 2013 yılında yapılmış. Gerek yerel halk gerekse turistler tarafından oldukça rağbet görüyor. Köyde kullanılan tüm eşyalar köylüler tarafından günümüzde de kullanılan eşyalar.

IMG_2410

Altınköy Açık Hava Müzesine Giriş Ne Kadar?

Burayı ziyaret etmek isteyenlerden makul bir ücret alınıyor. Tam 5 TL, öğrenci 3 TL.
IMG_2497IMG_2513

Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri har,. haftanın her günü ziyarete açıktır. Müze saat 10:00’dan akşam 19:00’a kadar açıktır.

IMG_2383
Altınköy Açık Hava Müzesi Telefon Numarası: 0 312 375 15 88

 

Keyifli geziler…

Yeni yerler keşfederken edinilen tecrübe, hiç bir okulda öğretilmemiştir.

%d blogcu bunu beğendi: