İstanbul’un Gizli Köşeleri Fener – Balat

Balat; doğduğum yer olan İstanbul Fatih’in bir ilçesidir. Haliç kıyısında sakin bir edayla duruyor. Yaz kış sokaklarında çocuklar koşturuyor o sokaktan bu sokağa. O sümüklü çocuklar da kimseye pas vermez haa. Semtin bir numaralı koruyucularıdır. Racon kesmeye bile başlamışlar. Beni de çok turistiko gördüler elimde fotoğraf makinesiyle eşimle gezerken. Poz verin çocuklar değim oralı bile olmadılar. Şimdiden artistler yani.

 

IMG_0023

Orası neresi burası neresi aa o ev nasıl güzel burası da şöyle güzel derken, kendi şehrimde buralara nasıl da yabancı olduğumuzu anladım.

IMG_0013IMG_0003

 

Burası saklı gizli Haliç’in arka sokaklarına saklanmış Unesco’nun koruma projesinde olan bir semt. Burayı hiç bilmiyordunuz değil mi? Ben en son lisedeyken okul gezimizle Balat-Fener-Kariye Müzesi- Arkeloloji Müzesi turu sırasında gelmiştim buraya. Ama şimdiki gelişimde daha çok etkilendim. Eminim ki her gelişimde yeni bir şeyler öğrenmeye devam edeceğim. Bir zamanlar soylu ve zengin insanların burada yaşadığını düşünüyorum ve şu anda gelmiş olduğu nokta içler acısı. Unesco’nun buraya el atmış olması az da olsa umut verici 😦

Turumuza ilk olarak yolumuzun üzerinde bulunan Bulgar Kilisesiyle başladık. Burayı lisede ben anlatmıştım ilk günkü gibi hatırlıyorum 🙂 En önemli özelliği ise beton değil her yerinin demir olması. Asıl adı Sveti Stefan Kilisesidir. Bu kiliseyi ayrıca Bulgar Kilisesi yazımda anlatacağım. Bu demirleri bile hala paslanmamış olan kiliseyi de görmenizi tavsiye ederim.

Bulgar Kilisesi’ni sahilden yürüyerek geçtik ve Balat sokaklarından birine aniden giriş yaptık. Zaten her sokak bir birinden renkli ve çoşkulu. Her sokakta ayrı bir hareket göreceksiniz. Biz haftasonu gittiğimiz için tura gelen bir çok turist, genç fotoğrafçılar ve bizim gibi çiftler oldukça fazlaydı.

Daha gezimizin ilk bacağında ben mızmızlanıp asıl gitmek istediğim yere gelmek üzereydim. Balat Kahvecisi 🙂 Beni tanıyanlar bilir ben Türk Kahvesi müptelasıyım. Yanında bitter çikolata olmazsa olmazım. Burasını da tur programımızı hazırlarken buldum. Adı ‘Balat Coffee & Guide’ Bu cafenin en ilginç özelliği sadece haftanın belirli günleri açık. Nasıl yani demeyin. Çünkü ben ‘hizmet sektöründe nasıl bir cafe hafta içi kapalı olabilir?’ diye tepki göstermiştim. Yanılmıyorsam Perşembe-Cuma- Cumartesi – Pazar günleri açık. Diğer günler Balat’lı çocukların eğitimine destek vermek için Balat tanıtım workshopları düzenleniyor ve tüm geliri de Balat’lı çocukların eğitimine katkıda bulunmak için onlara ait bir vakıfa veriliyor. Bu yüzden haftanın belli günleri kapalıymış. Bunu öğrenince daha çok şaşırmış ve bir o kadar da mutlu olmuştum. Geçen haftalarda da gidip yerinde gördük bu güzel insanları kahvelerimizi içip brownimizi yedik. Fiyatları da makul. Tatlılar da evde yapılmış mis gibi anne brownisi gibi 🙂 Ben Honduras çekirdeğinden Türk Kahvesini denedim ba-yıl-dım ! (Honduras’ı umarım doğru yazmışımdır)

IMG_0003IMG_0002IMG_0001IMG_0014

 

Bir de masaya oturur oturmaz size menüden önce Balat haritası veriyorlar ki bu çok ince düşünülmüş bir davranış çok hoşumuza gitti. Kahveniz gelene kadar nereye gitsek diye şöyle bir göz atıveriyorsunuz.

 

Yolunuz düzerse mutlaka uğrayın. Ama spor ayakkabılarınızı giyin gelin, çünkü yollar arnavut kaldırımlı ve taş sokaklarda yürüyeceksiniz. Yokuş inip çıkacaksınız ki o muhteşem Haliç-Galata manzarasını tepelerden görebileceksiniz.

 

İstanbul’un kıymetini bilmiyoruz çoğu zaman. Gereken önemi vermiyoruz. Yüzyıllardır yaşamış eğemenlik kurulmuş bu topraklarına, biz öylesine basıp geçip gidiyoruz. Bazen aramızda sorunlar çıkıyor evet trafikte sinir harbi yaşıyoruz. Saygısız, mutsuz insanlarla karşılaşıyoruz evet. Ağacın nefes almak olduğunu bilmeden, evcil hayvanlarımızı pislesinler diye ağacın dibine götürüyoruz. Nefesimizi bile bile kesiyoruz. Belki de yavaş yavaş kendimizi zehirliyoruz…

IMG_0016IMG_0015IMG_0012

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s